مشخصات تسمه فولادی:

تسمه فولادی به مقاطعی گفته می شود که اختلاف عرض با ضخامت آن بسیار زیاد باشد. این قطعات بسیار متنوع هستند و می توانند در پروژه های مختلف و در تمام صنایع مورد استفاده قرار گیرند. تسمه در دو نوع فابریک و ماشینکاری شده تولید می شود. تسمه ماشینکاری شده به دلیل فرآیند تولیدش گرانتر از نوع فابریک است. این تسمه به دو صورت نورد گرم و سرد ساخته می شود و سطح آن صاف و مستطیل شکل است. تسمه فولادی نورد گرم، در ساخت و ساز و تعمیرات عمومی  و تعمیرات صنعتی ، ادوات کشاورزی ، تجهیزات حمل و نقل و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع تسمه فولادی موجود در بازار، شامل تسمه گالوانیزه، نورد گرم و سرد، استنلس استیل و آلومینیومی و دیگر آلیاژها می باشد. بیشترین کاربرد را در بین انواع تسمه فولادی، تسمه های گالوانیزه و استنلس استیل دارند. در تسمه های استیل میتوان به سری 300 اشاره کرد که مهمترین آنها تسمه استنلس استیل 304 و 316 است. از ویژگی های تسمه استیل میتوان به استحکام عالی در دمای بالا و خاصیت غیرمغناطیسی اشاره کرد.

تسمه استیل 304

تسمه استیل 304، اقتصادی ترین شکل تسمه استیل است. این تسمه برای همه مواردی که به استحکام و مقاومت در برابر خوردگی بیشتری مورد نیاز است، مناسب میباشد. این تسمه شکل پذیری بسیار خوبی دارد و  با تمام روش های متداول می‌توان جوشکاری کرد.

کاربرد تسمه استنلس استیل 304 در ساخت و ساز و پروژه‌هایی است که در معرض عناصر مختلف قرار میگیرد. لازم است بدانید که از این مقطع در ساختمان‌سازی، صنایع کشتی‌سازی، نفت، صنایع شیمیایی، صنایع جنگ و برق، صنایع غذایی و پزشکی، مبدلهای حرارتی، ماشین آلات و ساخت ظروف فلزی استفاده میشود.م بحرانی و تلورانس کمتری نیاز باشد.

تسمه استیل 316

تسمه استیل 316، یک تسمه نیکل کروم آستنیتی است که حاوی مولیبدن است. این مطقع  در مقایسه با استیل 304 مقاومت دربرابر خوردگی عالی و استحکام بیشتری در دمای بالا را داراست. کاربرد تسمه استیل 316 در تولید مواد غذایی ، تجهیزات دارویی ، قطعات کوره ، مبدل های حرارتی ، دریچه ها و پمپ ها ، تجهیزات شیمیایی و قطعات دریایی است.

کاربرد تسمه فولادی:

  • تسمه فولادی به راحتی برش داده می شوند، سوراخکاری و جوش پذیری این قطعات بسیار ساده است. از آنجا که  تسمه‌های آهنی بادوام هستند و می توانند وزن سازه را تحمل کنند ، غالباً برای این منظور استفاده می شوند.
  • تسمه آهنی یکی از پایه های پشتیبان ساختمان است. از آنها برای نرده راه پله و حفاظ و قفل در استفاده می شوند.
  • یخچال و فریزر، مایکروفر، ماشین های لباسشویی و ظرفشویی و هودها تعداد معدودی از وسایل روزمره هستند که در ساخت آنها از تسمه استفاده میشود.
  • کاربرد رایج دیگر تسمه فولادی در مواردی است که هنر و زیبایی اهمیت بسیار زیادی دارد. ساخت مجسمه کوچکترین مورد در زمینه هنر است که از تسمه آهنی برای ساخت آن استفاده میشود.

 

انواع تسمه فولادی:

  1. تسمه ترانس
  2.  فابریک
  3. ماشینکاری 
  4. نوردی

1-تسمه ترانس

مواد اولیه برای ساخت این نوع تسمه، تسمه هایی است که قبلا تولید شده اند. به عنوان مثال از تسمه ماشینکاری برای تولید آنها استفاده می شود. به دلیل فرایندهایی که برای تولید این تسمه‌ها مورد استفاده قرار میگیرد، از دقت بالایی در ضخامت برخوردار هستند. به همین دلیل در مواردی کاربرد دارند که نیاز به ابعاد خاصی می‌باشد.

2-تسمه فابریک

در ساخت تسمه فابریک از شمش فولادی استفاده میشود. در این تسمه با استفاده ازروش نورد گرم و کوره‌های نوردی مقطع مستطیل شکل با عرض بسیار زیاد تولید میشود.

3-تسمه ماشینکاری

برای ساخت تسمه ماشینکاری از سه مرحله، برش ورق، اتو کشی و مرحله نهایی استفاده شده است. برش ورق در این روش با گیوتین انجام شده و در ادامه برای صاف شدن سطح آن از غلتک استفاده میشود.

4-تسمه نوردی

برای ساخت تسمه نوردی نیز از شمش های فولادی استفاده میشود. از این تسمه ها برای ساخت انواع درب و پنجره، ریل های جرثقیل، ساخت کمربند جهت کوره های صنعتی و ساخت پالت استفاده میشود. از معایب تسمه نوردی میتوان به جوش پذیری و هخمکاری نامناسب اشاره کرد. هنگامی که برای تولید محصول از تسمه نوردی استفاده میشود ممکن است باعث آسیب زدن به دستگاه‌ها و تجهیزات شود.