در بازار ایران که جزِیی ازجوامع توسعه یافته است آهن آلات نقش بزرگی ایفا میکند.

افزایش قیمت فلزات تابع موارد ذیل است:

  • سنگ آهن: با توجه به معادن متنوع در ایران و وجود معادن آهن،سنگ آهن نیز از مشخصه های مهم در این موضوع است زیرا فلزات از این سنگ بدست می آیند.   
  • قیمت جهانی نفت: بخشی بالغ بر 15% قیمت آهن مرتبط با مصرف انرژی است پس قیمت نفت قطعا بر فلزات تاثیر گذار است و به همین خاطر نفت و فولاد با بازار جهانی(دلار)رابطه عکس دارد.
  • نرخ ارز: به دلیل بخشی از محصولات که وارداتی اند و بازار ارز که دچار نوساناتی مداوم است خصوصا در زمینه ی شمش قیمت فولاد تابعیتی از ارز پیدا کرده و با نوسانات غیر منطقی همراه است.
  • هزینه حمل و نقل: حمل و نقل با انرژی در ارتباط است پس بر قیمت فولاد نیز تاثیر گذاری دارد.
  • ضایعات آهن: ماده اولیه استراتژیک که در زنجیر تولید محصولات فولادی نقش دارد.

و خارج از تمام این 5 فاکتور انرژی های جایگزین (ذغال سنگ،....) هزینه تولید برق ،... و حتی عرضه و تقاضا نیز از موارد قابل توجه این نوسانات قیمت اند منتهی باعث افزایش قیمت بازار نشده بلکه بر قیمت تمام شده ی فولاد تاثیر گذار است و حتی جالب این است که آب نیزبه تنهایی باعث تغییر این قیمت ها می شود به این جهت که در صنعت نیز همانند کشاورزی در تولید از آب استفاده زیادی میشود و از آنجا که کشورمان دچار به کم آبی است و بسیاری از کارخانه ها در مناطق فلات مرکزی (منابع آب شیرین) واقع شده است ضروریست در مصرف آب بهینه سازی کرد.

برای تولید هر کیلوگرم فولاد به 8 لیتر آب حدودا نیاز است و یک کارخانه فولاد بدون آب نمیتواند کار کند و تقریبا در تمام بخش ها نیاز به آب دارد.

از این آب برای تولید بخار، انتقال ضایعات، خنک سازی، کنترل گرد و غبار و...استفاده میشود البته کمتر از 10% مصرف شده و حدود 90% آب در چرخه تولید باقی میماند،البته آب ماده متداول،قابل حمل، دردسترس وارزانی است اما با تمام این تفاصیر باز هم به تنهایی به دلیل استفاده زیاد در صنعت و محدودیت مصرف در ایران باعث بالا رفتن قیمت فولاد میشود.