تحلیل قیمت میلگرد در سال 99:

به گفته کارشناسان بازار اهن ریسک بسیار بالایی دارد و به دلیل تاثیرپذیری همیشگی اقتصاد از سیاست، مشخص نبودن برنامه های اقتصادی و برخورد نامناسب در مواجهه با مشکلات اقتصادی نمی توان تحلیل بسیار دقیق و روشن از این موضوع داشت اما با این حال عوامل سیاسی و محیطی خاصی وجود دارند که می توانند تاثیرات به سزایی در تعیین قیمت میلگرد و اهن داشته باشند.

سال 99 به لحاظ سیاسی سال مهمی در همه ی جهان و ایران به شمار می رود، زیرا در این سال انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را در پیش رو داریم که همیشه بر وضعیت اقتصادی جهان به ویژه ایران تاثیرات زیادی داشته است که باعث می شود نوسان در بازار آهن افزایش پیدا کند.

آنچه در این روزها بیشتر از قبل شاهد آن هستیم این است که رفتار اقتصادی ایران تابعی از عوامل مختلف حقیقی و روانی می باشد، از تحریم، بحران نفتی اخیر، جنگ های اقتصادی، تنش های سیاسی ،تورم و نقدینگی گرفته تا عوامل محیطی دیگر همچون کرونا !

با توجه به وضعیت موجود به نظر می رسد که تا انتهای سال بازار سکه و طلا همچنان در شیب افزایشی باقی بماند و بازار ارز نیز به لحاظ ورودی کمتر از طریق مرزها، به روند صعودی خود ادامه دهد.

از طرف مقابل در بازارهای کالایی به لحاظ فشار بازار ارز، تورم نیز پرفشار عمل می کند اما به دلیل کاهش جدی قدرت خرید مردم، میزان معاملات کمتر شده و همین امر موجب شده تا دامنه رکود گسترده تر گردد.

در بازار آهن و بخصوص در بحث قیمت میلگرد آجدار، هر چند این روزها به خاطر تصمیمات کنترلی دولت و افزایش عرضه ها شاهد کاهش قیمت ها هستیم اما به دلیل رویکرد تجار و انبارداران در حفظ موجودی کالایی، کاهش حجم معاملات چندان چشمگیر نیست.

افرادی که در صنعت آهن کار می کنند باید دائماً حواسشان به نوسانات بازار باشد، چون قیمت آهن هیچگاه قابل پیش بینی نبوده و یک حرکت اشتباه منجر به ضرری سنگین می شود.

حقیقت این است که با توجه به رد کلیات بودجه سال 99 توسط مجلس، در وضعیت اقتصادی مردم در سال جدید ابهاماتی به چشم میخورد و شایعاتی در مورد افزایش بار مالیاتی و افزایش مجدد حامل های انرژی بین مردم تقویت شده است.

مانند سایر کالاها قیمت آهن و سازه های آهنی مانند مبلگرد و تیرآهن همیشه در حال تغییر است که این تغییرات بر روی صنعت های وابسته به آهن به خصوص صنعت ساختمان سازی تاثیرات بسزایی دارد . بنابراین توجه به این تغییرات و عوامل تعیین کننده آن کمک شایانی به افراد فعال در این صنایع می کند.

بعضی از این فاکتورهای کلیدی موثر بر قیمت آهن عبارتند از:

  • عرضه و تقاضا
  • روند صنعت
  • هزینه  مواد اولیه
  • هزینه حمل و نقل
  • زمان سال